Haber

Dünya Müslüman Alimler Birliği, BM’yi işbirliğine çağırdı

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Kuran’a yönelik saldırıların ardından Birleşmiş Milletler’i (BM) işbirliği yapmaya ve bu konuda karar almaya çağırdı.

Danimarka ve İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılması ve basılması gibi İslam aleminin duygularını provoke eden eylemlerin ardından Dünya Müslüman Alimler Derneği, birçok dernek ve Arap milletvekili ve düşünürlerinin katılımıyla Uluslararası İslam Kutsallarını Koruma Forumu’nu düzenledi.

İstanbul’daki Uluslararası Müslüman Alimler Dayanışma Derneği (UMAD) binasında düzenlenen forumun kapanış bildirisinde, Kuran’a hakaretlerin uluslararası barışı tehdit ettiği vurgulanırken, dinlere hakaretin önlenmesi için BM’den uluslararası bir anlaşmaya varılması için işbirliği ve uygun karar almaya çağrıldı.

Açıklamada, Müslümanların kutsal değerlerine yapılan bu hakaretlerle ilgili bir konferans düzenlenmesi ve tekrarlanmaması için etkili araçlarla stratejik bir plan hazırlanması gerektiği de belirtildi.

Söz konusu eylemlerden doğabilecek tehlikelerin ortaya konulması için İslam ülkelerinin bu eylemlere izin veren Batılı ülkelerle bir araya gelmesi istendi.

İslam ülkelerinden ayrıca İslam’ı yaymak ve bunu stratejik bir hedef olarak belirlemek için uluslararası, ekonomik ve siyasi ilişkilere yatırım yapmaları istendi.

İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e Saldırılar

Danimarka’daki İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi “Danske Patrioter (Danish Patriots)” adlı marjinal grubun üyeleri, 21 Temmuz’da Kopenhag’daki Irak Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı. İslam aleyhine pankartlar açan ve İslam’ı aşağılayıcı sloganlar atan küme üyeleri, Irak bayrağını ve Kuran’ı Kerim’i yere atarak üzerine bastı.

İsveç’te yaşayan Irak asıllı Salwan Momika, Kurban Bayramı’nın ilk gününde Stockholm Camii önünde polis koruması altında Kuran-ı Kerim yaktı.

20 Temmuz’da Momika, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis gözetiminde Kuran’ı ve Irak bayrağını çiğnedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu