Ekonomi

Morgan Stanley Phinia hisselerinde yükselişe geçti, ‘ICE is Nice’ stratejisini savunuyor

Pazartesi günü Morgan Stanley, Phinia Inc. (NYSE:PHIN) hissesini Overweight notu ve 50,00 $ fiyat hedefiyle incelemeye başladı ve şirketin güçlü nakit akışı ve sermaye disiplini potansiyelini vurguladı. Firma Phinia’yı, içten yanmalı motor (ICE) işletmelerinin piyasanın beklediğinden daha uzun süre önemli miktarda nakit üretebileceğini belirten ‘ICE is Nice’ tezinin önde gelen bir örneği olarak görüyor.

Phinia’nın finansal ölçümleri emsallerine kıyasla olumlu görünüyor. Şirket %100 serbest nakit akışı (FCF) dönüşümüne sahip ve %8 ila 9 kombine nakit getirisi sunuyor. Analiste göre, Phinia’nın mevcut piyasa değerini sermaye harcamaları (Capex) ve araştırma ve geliştirme (R&D) için harcaması 6,2 yıl sürüyor ve bu süre 5,7 yıl olan ABD’li tedarikçi emsallerinin medyanından biraz daha iyi. Buna karşılık, S&P 500’ün ortalaması yatırım harcamaları ve Ar-Ge harcamalarının yaklaşık 55 katıdır.

Phinia’nın değerlemesi de Morgan Stanley tarafından cazip olarak değerlendiriliyor, zira firma tarafından kapsanan tüm ABD’li tedarikçiler arasında işletme değerine göre 2025 mali yılı için öngörülen faiz, vergi, amortisman ve itfa öncesi kar (EV/FY25 Adj. EBITDA) bazında 4,2 kattan işlem gören en ucuz şirket.

Morgan Stanley, ABD otomobil endüstrisindeki diğer oyuncular elektrikli araç (EV) ve otonom araç (AV) teknolojilerine yoğun yatırım yapmaya devam ederken, Phinia’nın sermaye harcamalarına yönelik disiplinli yaklaşımının muhtemelen piyasa tarafından fark edileceğini ve ödüllendirileceğini öne sürüyor.

Firma, ICE varlıklarının uzun vadeli değeri konusunda endişe duyan yatırımcılardan tepki gelebileceğini kabul ediyor, ancak piyasa ICE’nin benimsenmesindeki seküler düşüşün ve bunun sonucunda hissedarlara sağlanan nakit akışının uzun zaman çizelgesini takdir etmeye başladıkça değerleme açığının daralacağına inanıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu